czwartek, 05 lipiec 2018 09:28

Pielgrzymka do Karpacza

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Pielgrzymka do Karpacza_17Jedną z najstarszych form wędrowania są podróże podejmowane w celach religijnych czyli pielgrzymki. Pielgrzymka bowiem to podróż o charakterze religijnym do miejsca uważanego za święte, w którym wędrujący czyli pielgrzymi, spodziewają się bliższego spotkania z Bogiem i Matką Bożą. Ludzie pielgrzymują z różnych pobudek. Zazwyczaj mają one charakter dziękczynny, zadośćuczynienia, prośby o zdrowie, pomyślność. Różne są formy pielgrzymowania.

Nasza parafia wybrała się na pielgrzymkę autokarową, która wyruszyła wczesnym rankiem 29 czerwca spod kościoła Św. Jana Chrzciciela w Dębnicy Kaszubskiej. Do Karpacza pojechało 41 osób Rozpoczęliśmy piękne dni spędzone w gronie tych, którzy co roku pielgrzymują. Pierwszy dzień to większość czasu spędzona w autokarze, gdzie nawiązują się pierwsze przyjaźnie. To rozgrzewka przed prawdziwym wysiłkiem, który czeka nas następnego dnia.

Najpierw dojechaliśmy do kościoła Św. Mikołaja w Ujściu. Tam wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy Św. dalej przyjeżdżamy do Trzebnicy, gdzie zwiedziliśmy bazylikę z kompleksem klasztornym miejsce pobytu Św. Jadwigi Śląskiej. Następny etap to dotarcie na nocleg. Nasze oczy mogły podziwiać cudne góry, malownicze, zachwycające piękno natury. W pamięci na zawsze pozostanie moment wjazdu wyciągiem na Kopę, a następnie przejście szlakiem w silnym powiewie wiatru na Śnieżkę. Towarzyszą nam pamiątkowe zdjęcia i radość z osiągniętego celu. Dane nam było podziwiać przyrodę górskiego krajobrazu z dzikim wodospadem, cudem natury. Odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, podziwialiśmy piękną barokową świątynię z jej piękną historią. Punktem kulminacyjnym stało się słuchanie, co Bóg mówi do człowieka w czasie Eucharystii, modlitwa dziękczynna w intencji parafii do Matki Bożej przed Jej cudownym wizerunkiem. W drodze powrotnej odwiedziliśmy zamek Książ poznając poruszającą historię tego miejsca, szczególnie życie pięknej i nieszczęśliwej księżnej Daisy. Podziemia tego zamku kryją nieodgadnioną do dziś tajemnicę, co przyciąga wielu poszukiwaczy przygód. Na zakończenie odwiedziliśmy Palmiarnię, gdzie można podziwiać ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i w tym cudownym otoczeniu delektować się kawą.

W pielgrzymowaniu jednak nie chodzi o to, co widzieliśmy, lecz o to, kogo spotkaliśmy, jakie są nasze przemyślenia i uczucia. Poruszająca była wzajemna życzliwość, pomoc i szacunek niezależne od wieku. Wdzięczni Bogu za piękno naszej ojczystej ziemi i przeżycia duchowe wróciliśmy do swoich domów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pielgrzymki.

Czytany 1067 razy

Skomentuj

© 2016 Parafia św. Jana Chrzciciela w Dębnicy Kaszubskiej. All Rights Reserved. Designed by Krzysztof Przechowski, A.M.D.G.

Logowanie

Witaj Gościu! Zaloguj się lub załóż swoje konto.